Paprasta, skanu ir pigu!

Dažnas iš mūsų sukame galvą, kaip nustebinti savo šeimyną kulinariniais šedevrais, tačiau bijome eksperimentų manydami, jog jie gali gerokai pakratyti piniginę. Tačiau pasigaminti gardžią ir prabangią vakarienę vos už keletą eurų gali kiekvienas – tereikia prisiminti kasdienius produktus ir prikelti juos naujam, gurmaniškam gyvenimui.

Staigmenos slypi kiekvienoje virtuvėje

Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ komercijos vadovė Vilma Drulienė pastebi: kai norima pavalgyti sočiai, greitai ir pigiai, gyventojai dažniausiai renkasi įvairias kruopas, makaronus ir daržoves. V.Drulienės teigimu, vieno pakelio kruopų ar makaronų vidutinė kaina yra 1,31 Eur – jo užtenka vienai ar net kelioms šeimos vakarienėms.

„Mūsų prekybos tinklo klientai gali rinktis iš kiek daugiau nei 230 skirtingų makaronų rūšių ir pakuočių, kurių mažiausia kaina – 0,20 Eur už pakelį. Lentynose klientai gali rasti ne tik tradicinius, bet ir su kiaušiniu, visagrūdžius, ekologiškus, bei skanintus daržovėmis makaronus.

Tuo tarpu kruopos, kurių asortimente turime apie 250 skirtingų rūšių, yra bene geriausias pasirinkimas norintiems ne tik sutaupyti, bet ir skaniai bei sveikai pavalgyti. Iš šių produktų galima pasigaminti pačių įvairiausių patiekalų – nuo paprastų salotų iki gurmaniškų patiekalų – rizoto, lazanijos ar kitų, kurie nustebins net išrankiausius“, – sako V.Drulienė.

Atradimas kasdienybėje – makaronai

„Maxima“ maisto gamybos ekspertas Aidas Poleninas pastebėjo, kad vienas kasdienių produktų – makaronai – dažnai yra nepelnytai nuvertinamas. To daryti nereikėtų, tuo labiau, kad kai kurių tautų kulinarijoje makaronai netgi naudojami kaip pakaitalas kitiems ląstelienos turintiems produktams: duonai, košėms, ryžiams, šakniavaisiams.

„Dažniausiai makaronai yra gaminami iš kvietinių miltų ir vandens bei kitų papildomų produktų (kiaušinių, prieskonių, t.t.). Iš gaunamos tešlos išpjaunami arba kitaip formuojami įvairių pavidalų gaminiai: juostelės, lankeliai, virvelės, žiedai, vamzdeliai, spiralės ir kriauklelės. Makaronų galima pasigaminti namie arba pirkti minkštų, t. y. šviežių (pasta fresca) ar išdžiovintų (pasta seca)“, – pasakoja maisto gamybos ekspertas ir dalinasi paprastais, tačiau prabangiai atrodančiais receptais iš kasdienių produktų.

Makaronų apkepas su vištiena ir brokoliais

Reikės:

500 g vištienos krūtinėlės,

800 g makaronų,

200 g brokolių,

5-6 mažų pomidorų,

200 g fermentinio sūrio,

200 ml grietinėlės,

1 kiaušinio,

sviesto,

1 svogūno,

1 skiltelės česnako,

druskos, pipirų, mėgstamų prieskonių.

Kaip gaminti:

Sutarkuokite sūrį, susmulkinkite svogūną bei česnakus. Brokolius suskaldykite nedideliais žiedynais ir apvirkite pasūdytame vandenyje.

Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių, kol ji kais, išvirkite makaronus pasūdytame vandenyje pagal nurodymus ant pakuotės. Kol makaronai virs, nedideliais gabaliukais supjaustykite vištieną, sudėkite ją į keptuvėje įkaitintą aliejų. Pamaišykite ir pakepkite keletą minučių, sudėkite į dubenį.

Keptuvėje ištirpdykite sviestą, į jį suberkite svogūnus. Kepkite ant silpnos ugnies, kol jie taps skaidrūs. Suberkite česnakus, grietinėlę suplakite su kiaušiniu, įberkite druskos ir pipirų, viską suverskite į keptuvę su svogūnais. Į kepimo indą įpilkite šaukštą aliejaus, suverskite makaronus, išmaišykite. Užberkite sūrio, vėl išmaišykite.

Tolygiai ant viršaus suberkite vištieną, išdėliokite brokolius bei perpus perpjautus pomidorus. Supilkite grietinėlę su svogūnais, suberkite likusį sūrį, kepimo indą dėkite į orkaitę. Kepkite apie 20-30 minučių.

Rizotas su miško grybais ir moliūgu

Reikės:

200 g ryžių,

2 v. š. alyvuogių aliejaus,

1 svogūno,

100 ml balto vyno,

600 ml grybų sultinio,

300 g moliūgo,

150 ml virtų grybų,

50 g sviesto,

šviežiai maltų juodųjų pipirų.

Kaip gaminti:

Moliūgą iškepkite orkaitėje ir sutrinkite į tyrę. Viename puode užvirkite sultinį, o kitame pradėkite gaminti rizotą. Alyvuogių aliejuje pakepinkite smulkiai pjaustytą svogūną, suberkite ryžius ir kelias minutes juos pakepinkite, kad jie taptų skaidrūs. Pilkite baltojo vyno, vėliau – samtelį karšto sultinio. Maišydami leiskite skysčiui susigerti ir vėl pilkite samtelį sultinio. Taip darykite tol, kol susinaudos visas sultinys, o ryžiai išbrinks ir suminkštės.

Tuomet suberkite virtus grybus, dėkite moliūgo masę, išmaišykite ir užpilkite likusiu sultiniu. Įmeskite gabaliuką sviesto, užgesinkite ugnį ir uždengę puodą leiskite rizotui dar pastovėti keletą minučių.

Perlinių kruopų kepsneliai su pievagrybiais

Reikės:

200 g virtų perlinių kruopų,

2 vnt. morkų,

10 vnt. pievagrybių,

100 g fermentinio sūrio,

1 svogūno,

6 v. š. miltų,

4 v. š. grietinės,

1 skiltelės česnako,

druskos ir pipirų.

Kaip gaminti:

Česnaką, svogūną ir pievagrybius smulkiai supjaustykite, o morkas ir sūrį sutarkuokite. Sudėkite visus likusius produktus ir viską gerai išmaišykite. Jei masė gausis per drėgna, įberkite daugiau miltų, o jei per sausa – daugiau grietinės.

Drėgnomis rankomis formuokite kepsnelius, dėkite juos į kepimo popieriumi išklotą skardą ir kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie 15-20 minučių.

Desertui – manų kruopų pyragas

Reikės:

250 ml manų kruopų,

1 pakelio jogurto arba kefyro,

100 g sviesto,

0,5 stiklinės cukraus,

1,5 a. š. vanilinio cukraus,

2 vnt. kiaušinių,

1,5 a. š. kepimo miltelių.

Kaip gaminti:

Manų kruopas sumaišykite su kefyru ir palikite pusvalandžiui pastovėti, kad gerai išbrinktų. Kambario temperatūros sviestą išsukite su cukrumi iki purumo. Po vieną įmaišykite kiaušinius ir gerai išplakite. Suberkite kepimo miltelius, kefyro arba jogurto ir manų kruopų mišinį. Viską gerai išmaišykite, masę supilkite į kepimo popieriumi išklotą kepimo formą. Kepkite iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje apie pusvalandį.

Taip pat skaitykite: