,

Judėjimas – vaistas nuo diabeto

Lapkričio 14 d. minima Pasaulinė diabeto diena. Jai pažymėti Panevėžyje lapkričio 23 d. bus pristatyta pirmoji Lietuvoje ėjimo trasa, skirta diabetui pažinti. Visi, neabejingi šiai ligai – pacientai, jų artimieji, gydytojai, sveikatos priežiūros specialistai, sveikos gyvensenos entuziastai – kviečiami drauge įveikti 3 km maršrutą, vesiantį per įdomiausias Panevėžio vietas.

Gydytoja endokrinologė Vaida Kakariekienė teigia, kad dažniausiai pacientai ne itin noriai užsiima fizine veikla, o tai turėtų būti privaloma dienos režimo dalis. „Vaikščiojimas sergantiems diabetu yra tiesiog būtinas – kiekvienas žingsnis yra vaistas. Bet koks fizinis krūvis mažina cukraus kiekį kraujyje, pagerina vaistų veikimą ir tikrai visada pakelia nuotaiką. Tad tokios iniciatyvos, kurios gali paskatinti pacientus daugiau judėti gryname ore, yra labai sveikintinos“, – teigia gydytoja.

Diabetu Lietuvoje šiuo metu serga apie 120 tūkst. žmonių. Remiantis Europos statistika galima daryti prielaidą, kad Lietuvoje yra dar tiek pat nediagnozuotų pacientų. Labiausiai paplitęs II tipo diabetas, juo serga apie 90 proc. pacientų. Jei ir toliau išsilaikys dabartinės tendencijos, iki 2045 metų diabetu Lietuvoje sirgs net 500 tūkst. pacientų. Pagrindinė ligos priežastis – atsparumas insulinui, kurį sukelia padidėjęs pilvo riebalinio audinio kiekis.

Judėjimas diabetu sergantiems žmonėms padeda ne tik kontroliuoti svorį, gliukozės kiekį kraujyje, bet ir stiprinti širdies raumenį bei atitolinti širdies kraujagyslių ligų komplikacijas. Žinoma, kad infarkto rizika sergant diabetu padidėja net 300 proc., o širdies ligų grėsmė išauga 4 kartus.

Gera diabeto kontrolė širdies komplikacijų pavojų sumažina daugiau negu 50 proc. Diabeto galima išvengti – tam labiausiai padeda sveikas gyvenimo būdas ir tinkama mityba.

„Harvardo medicinos instituto mokslininkai ištyrė, jog 3500 žingsnių per dieną gali sumažinti susirgimo diabetu tikimybę. Na, o norintys išties pagerinti sveikatos būklę, turėtų kasdien nueiti 7700 žingsnių“, – teigia LSU docentė, biomedicinos mokslų daktarė Sandrija Čapkauskienė. Sandrija jau 26 metus serga pirmo tipo cukriniu diabetu ir teigia su šia liga susidraugavusi sporto ir sveikos mitybos pagalba.

Lietuvoje bus sukurtos penkios žinojimą apie diabetą didinančios ir daugiau judėti skatinančios ėjimo trasos. Pirmoji trasa kvies eiti Panevėžyje, o 2020 metais – Klaipėdoje, Kaune, Šiauliuose, Vilniuje.

Taip pat skaitykite: