Gyvybės šaknis – ženšenis

ženšenis

Po švenčių jaučiate stresą ar pritrūkote jėgų tęsti darbą ar mokslus? Organizmui bus lengviau, jei, negalėdami skirti pakankami laiko poilsiui, pasitelksite priemones, kurios padės grąžinti fizinį ir protinį aktyvumą, kovoti su stresu, nuovargiu bei palaikyti imunitetą.

Bene žinomiausia tonizuojanti, stiprinanti ir stimuliuojanti priemonė, didinanti darbingumą, mažinanti fizinį ir protinį nuovargį – ženšenis. Ne itin išvaizdžioje šio augalo šaknyje slypi savybės, kurias turėtų įvertinti kiekvienas, norintis pagerinti darbo efektyvumą. Rytuose „gyvybės šaknimi“ vadinamas ženšenis padidina organizmo gebėjimą adaptuotis prie aplinkos veiksnių ir išvengti jų sukeliamo žalingo poveikio, dėl ko sumažėja ir nuovargio jausmas.

Poveikis stresui

Dar 1947 metais mokslininkas Nikolajus Lazarevas sukūrė terminą „adaptogenas“. Mokslinėje literatūroje adaptogenas yra aprašytas kaip netoksiškas vartotojui, turintis nespecifinį farmakologinį poveikį ir veikia didindamas atsparumą įvairiems biologiniams, fiziniams ir cheminiams faktoriams, normalizuoja įvairių organų sistemų veiklą.

Dauguma augalų-adaptogenų yra kilę iš Azijos. Klasikinis ir populiariausias „pirmos kartos“ augalas adaptogenas yra kininis ženšenis. Reguliariai vartojami adaptogenai padeda suvaldyti stresą jau nuo aliarminės fazės, kuomet žmogaus organizmas pradeda išskirti adrenaliną ir streso hormoną kortizolį. Ženšenio ekstrakte esantys ginsenozidai susitapatina su kortikosteroidais ir taip beveik per pusę sumažina kortizolio kiekį organizme. Visa tai lemia, kad reguliariai preparatus su ginsenozidais vartojantis žmogus lengviau ir tolygiau išgyvena stresines situacijas bei mažiau jaučia streso sukeltą nuovargį. Šis ženšenio efektas padeda žmogui ilgiau išlikti žvaliam, pozityviam, išvengti fizinio ir psichologinio nuovargio kasdienio darbo, studijų ar įtemptų situacijų metu.

Kitos ženšenio savybės

Tūkstančius metų ženšenis vartojamas ir kaip afrodiziakas, kuris didina fizinę ir lytinę ištvermę. Ženšenį vartojant kasdien jo poveikis pastebimas jau po kelių savaičių. Geriausias ženšenio poveikis juntamas tada, kai jis vartojamas kartu su kitais organizmo veiklai būtinais komponentais – vitaminais, mikroelementais. Kartu šios vertingos medžiagos suaktyvina organizmo biocheminius procesus, gerina metabolizmą, ryškiau atsiskleidžia ženšenio ekstrakto poveikis.

Svarbu atsiminti, kad ženšenio ekstrakte esantys ginsenozidai, kurių žinoma apie 30 rūšių, gali turėti ir raminantį, ir stimuliuojantį poveikį. Tai priklauso nuo kiekybinio skirtingų ginsenozidų rūšių santykio ekstrakte. Tam, kad poveikis būtų subalansuotas, augalinę žaliavą būtina standartizuoti – nustatyti tikslų veikliųjų medžiagų kiekį ekstrakte. Todėl renkantis produktus su ženšeniu, būtina atidžiai išnagrinėti jų sudėti ir aprašymą tam, kad produktas atitiktų konkrečius vartotojo poreikius.

Taip pat skaitykite: