Paskelbti „Senas daiktas – nauja istorija“ konkurso nugalėtojai




Visą mėnesį trukęs „EMP Recycling“ ir „60+“ surengtas konkursas „Senas daiktas – nauja istorija“ pasiekė finišą, paskelbiant tris nugalėtojus.

Atsakingą požiūrį skatinantis projektas apdovanojo daugiausiai simpatijų pelniusius senjorus, kurie, su visais pasidalindami savo ypatingomis istorijomis, atskleidė, kaip seni, nebereikalingi ar nebenaudojami elektronikos daiktai gali įgyti antrą gyvenimą ir tapti prasmingais kūriniais.

Nuo spalio 7 d. iki lapkričio 7 d. visą mėnesį senjorai buvo kviečiami dalintis savo nebenaudojamų elektronikos prietaisų istorijomis, kurie originaliai prikelti naujam gyvenimui. „Senas daiktas – nauja istorija“ konkursas skatino prisidėti prie tvarumo idėjų sklaidos ir siekė atkreipti visuomenės dėmesį į tai, jog neverta skubėti išmesti to, kas sena ar nebereikalinga. Specialiai šiai iniciatyvai sukurtame „Lrytas.lt“ polapyje kiekvienas galėjo išreikšti simpatiją labiausiai patikusiai istorijai bei jos autoriui, iš kurių gausos buvo atrinkti 10 daugiausiai širdelių surinkę dalyviai ir po to iš jų komisijai paskelbiant 3 finalo nugalėtojus.

Šio konkurso lyderis – 69 metų alytiškis Eugenijus Guntulionis, kuris nors pagal profesiją yra istorijos mokytojas, šiandien domisi teatru, vaidyba, filmuojasi serialuose ir reklamose. Visgi, būtent jo iniciatyvos dėka Dzūkijos mokykloje buvo įkurtas muziejus, kuriame saugomos moksleivių knygos, sąsiuviniai, įvairūs mechaniniai, elektriniai arba elektromechaniniai prietaisai.

„Seniausias muziejaus eksponatas – telefono aparatas, menantis N. Chruščiovo ar net N. Stalino laikotarpį, kada susukus rankenėlę, kitame telefono gale atsiliepdavo mergina prie rankinio komutatoriaus ir sujungdavo su kokiu nors partijos sekretoriumi, kolūkio pirmininku ar direktoriumi. Muziejaus vitrinoje galima rasti ir ilgamečio mokyklos direktoriaus Alvydo Gavelio fotoaparatą, kuriam daugiau nei 30 metų arba vieną pirmųjų mobiliųjų telefonų, išties savo didumu primenantį plytą. Daugelį eksponatų sunešė mokiniai ir neslėpsiu, už tai tikrai jiems atsidėkodavau aukščiausiu pažymiu“, – savo istorijoje pasakojo konkurso nugalėtojas.

Antrąją vietą iškovojo 75 metų vilnietė Aldona Katilienė su savo pristatytu iš Amerikos gautu „Konica Minolta“ juostiniu fotoaparatu. Senjorė pasakoja, kad fotografiją pamilo nuo mokyklos laikų, todėl 1992-aisiais iš pusseserės gavusi dovaną, fotoaparatu fiksuodavo pačius tikriausius ir gražiausius gyvenimo kadrus.

„Viena įspūdingiausių mano gyvenimo parodų – „Lietuvos bokso sporto didžiavyriai“ – taip pat įamžinta šiuo fotoaparatu. Parodą skyriau savo vyrui, Lietuvos bokso federacijos prezidentui Zigmui Katiliui, kuris būtent parodos atidarymo dieną paliko mūsų pasaulį. Jis palaimino kiekvieną mano darytą nuotrauką, tad tiek ši paroda, tiek įrenginys, kuriuo ją įamžinau, man turi ypatingą reikšmę. Seni daiktai dažnai yra daug daugiau nei prietaisai. Tai – prisiminimų dėžutės, saugančios nepaprastas gyvenimo akimirkas ir sentimentus“, – teigia Aldona, iki šių dienų į pasaulį žvelgianti pro fotoaparato objektyvą.

Trečiosios vietos nugalėtojas – 73 metų Aleksandras iš Panevėžio – taip pat savo atminimų kraitelyje saugo ne vieną fotoaparatą, kurie jam primena spalvingą fotografo-mėgėjo kelią. Jo kolekcijoje – ir klasikiniai, juostiniai prietaisai, kuriuos jis puoselėjo ir kruopščiai saugojo per visus šiuos metus, matydamas juos ne tik kaip įrankius, bet ir kaip dalelę savo praeities.

„Nepaisant to, kad gyvenome nepasiturinčiai, pirmąjį fotoaparatą „Smena-2“ man padovanojo mama, kai man buvo 12-13 metų, todėl išsyk tapau kiemo ir mokyklos draugų fotografu. Vėliau, sulaukus septyniolikos, pradėjau uždarbiauti su savo „Fedu“, kuris tarnaujant kariuomenėje atstojo geriausią draugą. Laisvalaikiu padalinyje dirbau fotografu, kūriau sau ir kariuomenės draugams albumus. Po kariuomenės tapau fotografu-mėgėju: fotografuodavau draugų, pažįstamų vestuves. Dar vėliau įsigijau „Zenika“, po to – „Nikon“, kurį iki šiol turiu ir kuris visada būdavo su manimi, nors kartais paskolindavau vaikams ar anūkams. Šiuo metu visi fotoaparatai padėti kaip prisiminimai, kurie simbolizuoja mano fotografo kelią“, – taip savąją kolekciją pristatė Aleksandras.

Visi šie trys konkurso nugalėtojai gavo po pagrindinį projekto prizą – dviejų nakvynių poilsį „Royal Spa Birštonas“ viešbutyje, o likusiems atrinktojo dešimtuko dalyviams atiteko vitaminų „Moller‘s“ rinkiniai.

„Šis projektas sukūrė neįkainojamą pridėtinę vertę, stiprindamas ryšį tarp kartų – senjorų, jų vaikų ir vaikaičių. Visi dalyviai ne tik atskleidė savo kūrybiškumą, bet ir suteikė galimybę jaunesnei kartai įvertinti praeities daiktų vertę bei svarbą, nostalgijos ir sentimentalumo jausmus sukeliančią prasmę. Tai žinutė apie pagarbą istorijai, prasmingą daiktų panaudojimą ir atsakingą jų vartojimą. Kiekviena projekte nuskambėjusi istorija simbolizuoja, kaip tai, kas sena, gali virsti nauju, kuriant tvarią ateitį, o kartu – užmezgant ryšį, dalinantis prisiminimais, patirtimis ir vertybėmis“, – teigia viena iš konkurso iniciatorių, „60+“ įkūrėja Laura Balčiūtė.

„Senas daiktas – nauja istorija“ ne tik skatino senjorus dalintis savo istorijomis, bet ir priminė visuomenei apie atsakingo vartojimo svarbą, kviečiant permąstyti ar kiekvienas namuose esantis daiktas iš tiesų vis dar tarnauja pagal savo paskirtį. Šis projektas tapo puikiu pavyzdžiu, atskleidžiant, kaip kūrybingai ir prasmingai galima prikelti naujam gyvenimui senus prietaisus, kurie dažnai dulka pamiršti namuose ar sandėliuose.



Šio socialinio projekto organizatorius UAB ,,EMP recycling“ kviečia ne tik dalintis prietaisų istorijomis, bet ir susimąstyti apie tolimesnį sugedusių bei nebepataisomų daiktų likimą. Daugelis savo namuose, garažuose ir sandėliukuose vis dar laikome prietaisus, apie kuriuos gal net esame pamiršę, o atidavę juos perdirbti užtikrintume žaliavų atgavimą ir panaudojimą naujų daiktų gamybai, pvz.: perdirbus šaldytuvą ir atgavus aliuminį, jį galime panaudoti dviračio gamybai, kas būtų puiki dovana anūkui. O mūsų ,,EMP recycling“ Atliekų Taksi paslauga suteikianti gyventojams nemokamą elektronikos atliekų surinkimą iš namų yra patogi, greita bei užtikrinanti atsakingą šių daiktų perdirbimą. Belieka tik paskambinti 1806 arba užsiregistruoti www.emp.lt.